Chat with Ian Somerhalder

16. november 2011 at 19:01 | Egranger |  Ian Somerhalder - News
Rozhovor s Ianem z Empoweresque party, mluví se v něm především o jeho nadaci a ochraně přírody, jako obvykle :-D Originál si můžete přečíst zde.

Jak dlouho jste zapojen v ochraně prostředí a proč?
Upřímně, vlastně pořád, co si pamatuji.

Jaká je vaše inspirace pro tuto práci?
Vyrůstal jsem v Gulf Coast, a rodina mého otce byli ti francouzi z bayou a rodina mé matky byli napůl Irové a napůl indští zemědělci. Takže na všech stranách, to bylo o zemědělském způsobu života. The Gulf Coast je šíleně choulostivý ekosystém, takže se můj otec postaral o to, abych mu porozuměl. Nikdy nebudeš rozhazovat odpadky, vždycky vypneš světla.

Jedna věc, která na mě měla vliv byla, když jsem natáčel Lost a žil na Hawaii. Vždycky jsem mohl jet kempovat a dělat exkurze, když jsem žil v L.A. a tak jsem si pronajal Range Rovera. A myslel jsem si, já hlupák, chci Prius, ale nemůžu nic dělat. Myslím tím, potřebuji být schopen dostat se do pouště a do hor. Ale řídím prostředek, ketrý se jede 16 mílí na gallon. Bylo to odporné. Při jízdě kolem Los Angeles, jste mohl doslova vidět plyn, jak jde kolem vás. Pamatuji si, jak jsem byl na Hawaii a jednoho krásného rána jsem jel do práce, a uvědomil jsem si, že mám všechny ty úžasné aspirace pro klima a životní prostředí, ale řídím tenhle po-benzínu-žíznivý SUV. Zavolal jsem svému manažerovi a řekl, "Víš co? Zbavím se téhle věci." A udělal jsem to, když jsem se dostal zpět do L.A.


Zjistil jsem, že tohle všechno jsou malé věci. Víte, nesměli jsme nechat puštěnou vodu, když jsme si myli zuby, což šetří 602 millionů gallonů vody za den. Takové věci jsou prostě šílené. Jako vypínání světel. Všechny tyhle věci. Po BP ropné skvrně jsem zjistil, že tohle se má stát. To bylo ono. To byl ten čas.

Máte na Twitteru více než milion "následovníků" a jste na něm velmi aktivní.
Jakou roli podle vás hrají komunikační média v ochraně přírody?
Jsem toho názoru, že sociální média mění svět. Komunikační média jsou důvodem, že tahle nadace existuje, je úspěšná a stává se každým dnem úspěšnější. Kdokoli navštíví Twitter, chci je políbit. Je to neuvěřitelné množství informací, které cestuje v nanosekundě. Dlužím této nadaci a jejich podpůrcům a komunikačním médiím. Sečteno podtrženo: Facebook a Twitter zachránil svět.

Proč se tak moc chcete zapojovat mládež do aktivismu?
Protože oni jsou naše budoucnost.

Jak je do toho zapojíte a uděláte to pro ně důležité?
Jak to pro ně uděláte důležité? Necháte je porozumět tomu, co je jejich svět. Je to opravdu zajímavá věc, když o tom popřemýšlíte. Jak přimějete přemýšlet desetiletou holčičku o ochraně přírody? Před rokem, šestiletá holčička Devon Haas kontaktovala ISF, protože nám chtěla poslat své peníze od zoubkové víly na záchranu světa. To nás prostě ohromilo. Řekla, že chce změnit svět, ale nemá hlas. A výkonný ředitel ISF mi zavolal a řekl, "Musíme jí dát hlas." Měl jsem doslova skoro zamlžené oči, když jsem o tom přemýšlel. Tato holčička, teď je jí sedm, má 5000 nebo 6000 "následovníků" na Twitteru a je v dokumentu Kids of the Gulf, o dětech Zálivu, které byli ovlivněny a jak byli ovlivněny tím, že neměly hlas, že nebyli nikdy slyšet. Mít hlas je k ničemu, pokud není slyšet.

Děti jsou budoucnost. Mladí tohoto světa jsou nejvíce podceňovaná, podhodnocená a nedoceněná část tohoto světa. Je to jejich svět, a vy jim začnete říkat, že tyto věci zmizí a oni se zapojí. Naštvou se. A to je na nich co skvělé je to, že nejsou podmíněni sociologickými filtry. Jsou prostě otevření. Proto jsou jejich myšlenky tak neuvěřitelné. A co je tak hlubokého na jejich myšlenkách je to, že dávají smysl.

Pořád jsem četl Huffington Post. Pořád jsem četl The Nation. The Economist. Foreign Affairs. Harper's. Čtete takovéhle věci a vaše hlava chce vybuchnout, protože tam je taková spousta informací. Všechny jsou mocné, a většina z nich taky dost negativní, a vy a já vidíme svět přes tyto filtry. Ale tihle mladí lidé - ti jsou prostě otevření, a to je ta nejlepší věc na světě.
 


Comments

1 Alexia Alexia | Web | 16. november 2011 at 19:15 | React

Skvelý rozhovor :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement